Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

W muzyce i w życiu najważniejsza jest harmonia

22 marca 2010 r.

W środę 24. marca br., na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu o godz. 13.00 pożegnamy zmarłego w niedzielęprof. Zdzisława Porębskiego...

W środę 24. marca br., na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu o godz. 13.00 pożegnamy zmarłego w niedzielęprof. Zdzisława Porębskiego, muzyka, dyrygenta, a przede wszystkim wieloletniego, niedoścignionego wychowawcy wielu pokoleń sądeckich muzyków. Jak sam podkreślał nauka młodzieży stanowiła prawdziwy sens Jego życia i tak w muzyce jak i w życiu najważniejsza jest zawsze harmonia.

Wszyscy, którym było dane pracować z prawdziwym mistrzem, wspominają go jako osobę o niebywałym szacunku do pracy, kochającą ludzi i muzykę. Wielu nauczył tworzyć, słuchać i rozumieć piękno otaczających nas dźwięków.

Prof. Zdzisław Porębski, urodził się w roku 1923 w Starym Sączu. Tam też, Jego droga życiowa zbiegła się z Janem Joachimem Czechem, poetą, kompozytorem i nauczycielem, który roztoczył przed Nim piękno świata muzyki. Podczas II wojny światowej działał w konspiracji. Był łącznikiem w ZWZ, a następnie walczył w AK pod dowództwem majora Juliana Zubka „Tatara". Związany z BCh, brał udział w tajnym nauczaniu, a po zawirowaniach wojennych trafił na Ziemie Odzyskane. Jednakże powrócił w rodzinne strony i zajął się tą dziedziną, którą najbardziej kochał - muzyką. Przyszły profesor ukończył Ludowy Instytut Muzyczny w Łodzi, następnie Studium Nauczycielskie w Krośnie i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach.

Trudno wyliczyć ilu młodych ludzi rozmiłował w muzyce, ile założył i prowadził zespołów, orkiestr i kapel. Pod Jego kierownictwem działały orkiestry przy Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych, a także przy Liceum Pedagogicznym i Chemicznym w Starym Sączu. Pracował także w Domu Harcerza w Nowym Sączu, Liceum Pedagogicznym i Technikum Chemicznym w Starym Sączu oraz w wielu innych szkołach. Za swą postawę i działalność był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi m.in. Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi i wieloma honorowymi medalami.

Sam był jak doskonale działająca orkiestra, nawet po przejściu na emeryturę. Przez dwanaście lat w Młodzieżowym Domu Kultury prowadził kapele Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Sądeczoki". Podjął się nauki gry na smyczkowych i dętych instrumentach ludowych niezbędnych dla podtrzymania folkloru.

Sądecczyzna poniosła wielką stratę, odszedł wspaniały człowiek, honorowy i pedantyczny w pracy, wzór pedagoga i wychowawcy. Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu poprzedzi msza święta odprawiona o godz. 9.00 w nowosądeckiej bazylice.

Opracowanie: BS

Foto: arch.rodzinne

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...