Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uczcili pamięć ofiar pacyfikacji Barnowca

3 marca 2019 r.

W Czaczowie uczczono dziś 70. rocznicę pacyfikacji sąsiedniej wsi Barnowiec przez funkcjonariuszy UB, Milicji i wojsk KBW. W uroczystościach, upamiętniających wydarzenia z 28 lutego i 1 marca 1949 r. wziął udział członek Zarządu Powiatu Edward Ciągło. Obecny był także powiatowy radny Franciszek Kantor. Parlamentarzystów reprezentowali posłowie Jan Duda i Arkadiusz Mularczyk.

Pod koniec lutego 1949 r. organy bezpieczeńtwa komunistycznego państwa urządziły obławę na operujący w rejonie Hali Łabowskiej oddział Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej "Żandarmeria". Dowodził nim Stanisław Piór ps. "Emir", a kapelanem oddziału był ks. Władysław Gurgacz ps. "Sem". Mimo zaangażowania 200 funkcjonariuszy akcja rozbicia niepodległościowej partyzantki zakończyła się fiaskiem. Rozwścieczeni ubecy zakatowali wtedy 18-letniego mieszkańca Barnowca Adama Klimczaka, który dostarczał partyzantom żywność. Aresztowano 39 mieszkańców wsi i popędzono ich pieszo do Maciejowej. Stamtąd zostali przewiezieni do siedziby UB w Nowym Sączu. Tam przez wiele dni byli torturowani. Sylwetki ofiar pacyfikacji przypomniał były powiatowy radny Marian Ryba.

Oddział PPAN "Żandarmeria" został rozbity w pobliżu Niżnych Rużbachów na Słowacji w sierpniu 1949 r. podczas próby przedostania się na Zachód. Fikcyjny plan ucieczki przygotował wprowadzony do oddziału agent bezpieki.

Po mszy św. w intencji partyzantów i ofiar pacyfikacji, przy tradycyjnej wojskowej grochówce goście wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Tomasza Wolaka i Jana Kłoskowskiego.

Honorowy patronat na uroczystością objął starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...