Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Świętujemy 20 lat współpracy dwóch samorządów!

19 czerwca 2018 r.

Dzisiaj Powiat Nowosądecki świętował 20-lecie współpracy z niemieckim Powiatem UNNA. Spotkanie odbyło się w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Wzięli w nim udział m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak i starosta powiatu UNNA Michael Makiolla. Nie zabrakło też osób, które zainicjowały kontakty obu samorządów i przez 20 lat je koordynowały.

- Świętujemy dzisiaj dwudziestą rocznicę współpracy samorządowej Powiatu Unna i Powiatu Nowosądeckiego. Przez ten czas wiele się zmieniło w Polsce i Europie. Zaczynaliśmy, gdy nie było jeszcze dzisiejszego podziału administracyjnego w naszym kraju, a na ziemi sądeckiej działał poprzednik powiatu – Sądecka Miejska Strefa Usług Publicznych – mówił starosta Marek Pławiak. - Pierwsze nasze kontakty nawiązaliśmy w 1997 roku. Przez dwa dziesięciolecia zmienił się podział administracyjny w Polsce, zmieniały się Zarządy Powiatu Nowosądeckiego, ale niezmienna pozostała wola współdziałania z naszymi niemieckimi partnerami. Każdy kraj ma odrębną historię, zwyczaje, język i tradycję narodową. Rozumiemy jednak, że – przy zachowaniu różnic – konieczne jest poszukiwanie tego, co łączy i tworzy wspólnotę. Tym są właśnie kontakty mieszkańców, szkół, instytucji samorządowych. One budują łańcuch życzliwości i przyjaźni, który owocuje w trudnych chwilach i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Starosta dodał, że tworząc sądecki samorząd powiatowy, mogliśmy garściami czerpać z doświadczenia niemieckich lokalnych wspólnot.

- Przez dwadzieścia lat polski samorząd powiatowy zyskał cenne doświadczenia i stałą mocną pozycję w demokratycznym państwie – mówił starosta Marek Pławiak. - W tym czasie rozwijały się nasze partnerskie kontakty. Trzeba tu wspomnieć o pomocy powiatu Unna w czasie klęski żywiołowej w 2001 roku, setkach młodych ludzi, którzy korzystali z wymian szkolnych i studenckich, kontaktach służb ratowniczych, zrealizowanych wspólnie projektach oraz wizytach oficjalnych delegacji. Nie było roku bez samorządowych działań transgranicznych. Początkowo nieoficjalna współpraca została przypieczętowana umową podpisaną w kwietniu 2002 roku. Miałem wtedy przyjemność być radnym powiatowym. Teraz jako starosta mam możliwość świętowania dwudziestolecia samorządowego współdziałania. To dla mnie niezwykle ważne wydarzenie.

Zwracając się do landrata Michaela Makiolli – starosty Powiatu Unna, starosta Marek Pławiak powiedział:

- Drogi Michaelu! Dziękuję Ci za niezwykle miłe spotkanie, wspólne chwile i okazję do ciekawych rozmów. Zawsze będziesz mile widziany i oczekiwany w moim domu, podobnie jak samorządowcy z Unny są miłymi gośćmi na Sądecczyźnie. Mam nadzieję, że kolejne dwadzieścia lat przyniesie naszym powiatom dalszy rozwój kontaktów, wiele wzajemnych przyjaźni i zrealizowanych projektów. Jestem pewien, drogi Michaelu, że będziesz o to dbać, bo przecież zawsze dba się o przyjaciół. Kończę jeszcze jednym akcentem łączącym nasze regiony. Mieszkańcy Powiatu Unna i Powiatu Nowosądeckiego przez stulecia żegnali się podobnym wezwaniem. Po Polsku to „SZCZĘŚĆ BOŻE”, a po Niemiecku „GRUSS GOTT”.

W podobnym tonie wypowiadał się Michael Makiolla – starosta Powiatu Unna, podkreślając wzajemną wieloletnią współpracę i przyjaźń, jaka wywiązała się między mieszkańcami Sądecczyzny i Unny.

Spotkanie uświetnił występ orkiestry symfonicznej, a wszyscy obecni mogli spróbować pysznego tortu.

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział m.in.: starosta Marek Pławiak, starosta Powiatu Unna Michael Makiolla, poseł Jan Duda (przed 20 laty był przewodniczącym Rady Powiatu), radny wojewódzki Grzegorz Biedroń, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Marian Ryba, Jan Golonka – były starosta nowosądecki, radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby, które od wielu lat dbają o rozwój polsko-niemieckiej współpracy.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...