Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

SUCHA STRUGA: Poprad nie odetnie ich już od świata

11 października 2018 r.

Po drodze w Suchej Strudze (gmina Rytro), która wiele lat temu została zniszczona przez wody Popradu, można już bezpiecznie przejechać. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą – nie dość, że mają bezpieczny dojazd do domu, to nie powinna się już powtórzyć sytuacja, że zostaną odcięci od świata przez powódź.

- Sporo energii i zabiegów na szczeblu wojewódzkim i ministerialnym kosztowało nas otrzymanie dofinansowania na remont tej drogi – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Otrzymaliśmy jednak promesę na odbudowę zniszczeń powodziowych z 2010 roku. Prace zostały wykonane szybko i profesjonalnie, z uwzględnieniem uwag mieszkańców. Dzisiaj można już bezpiecznie przejechać betonową drogą, która będzie bardziej odporna na działanie wód Popradu niż asfalt.

To doskonała informacja dla mieszkańców gminy Rytro. Zabezpieczona została skarpa zbocza, aby wysokie stany Popradu nie powodowały jej podmycia i osuwania. Nawierzchnia jest wykonywana z betonu cementowego ze specjalnymi ławami pod bariery, które mają zapobiec podnoszeniu i podmywaniu nawierzchni w razie wezbrań Popradu.

- Mieszkańcy mają prawie czterysta metrów nowej drogi - dodaje wicestarosta Antoni Koszyk. – Brzeg rzeki został zabezpieczony, a korpus drogi jest wzmocniony koszami siatkowymi i kamiennymi narzutami, które są zalane betonem. Dzięki temu tworzą zbrojony mur oporowy.

Inwestycja kosztowała blisko 2 miliony złotych.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...