Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką

9 czerwca 2008 r.

Program "Straty osobowe o ofiary represji pod okupacją niemiecką" rozpoczęto zbieranie informacji o ofiarach II Wojny Światowej...

Ponad 60 lat po zakończeniu II wojny światowej ponownie rozpoczęto zbieranie informacji o jej ofiarach. 1 września 2006 r. zainaugurowany został program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Jest on wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie listy poszkodowanych (dostępnej w Internecie), na której znalazłoby się możliwie najwięcej nazwisk osób represjonowanych wraz z informacjami o ich wojennych losach. Dzięki temu może uda się ostatecznie podsumować cierpienia narodu i oddać cześć pamięci ofiar.

Dane zbierane są w Ośrodku KARTA w Warszawie. Pracowników Ośrodka interesują losy wszystkich - poległych w walce, zamordowanych, osadzonych w obozach, więzieniach i gettach, przymusowych pracowników, osób wysiedlonych... Dlatego Ośrodek KARTA bardzo prosi o zgłaszanie się osób, które padły ofiarą prześladowań ze strony okupanta niemieckiego, lub które wiedzą o represjonowanych członkach rodziny lub przyjaciołach.

Dane te zostaną uzupełnione o informacje pochodzące z muzeów, archiwów oraz publikacji książkowych. Na stronie internetowejhttp://www.straty.pl/można już dziś szukać wiadomości o losach ponad pół miliona osób, o których informacje przekazali nam oni sami, ich krewni, lub nasze partnerskie instytucje badawcze.

Aby przekazać posiadane informacje do Ośrodka wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowejhttp://www.straty.pl/(tam też szczegóły dotyczące programu) i odesłać ją do siedziby w Warszawie lub opisać losy poszkodowanego w liście wraz z jego dokładnymi danymi osobowymi.

Opracowanie:BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...