Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Stanisława Duczymińska Zesłaniec Sybiru

31 sierpnia 2009 r.

W atmosferze zadumy i refleksji odbyła się uroczystość odsłonięcia emblematu „Zesłańca Sybiru" na nagrobku Stanisławy Gomolińskiej-Duczymińskiej...

W atmosferze zadumy i refleksji odbyła się zorganizowana przez Sądeckie Stowarzyszenie Pamięci Sybiru, uroczystość odsłonięcia emblematu „Zesłańca Sybiru" na nagrobku Stanisławy Gomolińskiej-Duczymińskiej, kapitan armii Andersa i wieloletniej ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Nowym Sączu.

Odsłonięcia emblematu nagrobnego na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu dokonała cioteczna wnuczka dr Duczymińskiej, Anna Kareta.

W uroczystości uczestniczyli świadkowie tamtych wydarzeń-Sybiracy, a także Józef Zygmunt współzałożyciel Stowarzyszenia Pamięci Sybiru, prezes Jacek Barański oraz przyjaciele zmarłej. Honorową wartę przy grobie pełnili uczniowie klasy o profilu wojskowym Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Zebrani wysłuchali hymnu Sybiraków, krótkiego wspomnienia o pani kapitan, a następnie złożyli kwiaty na jej mogile.

Dr med. Stanisława Gomolińska-Duczymińska urodziła się 26 września 1888 r. w Jarosławiu. Ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Praktykę lekarską odbyła w zakopiańskim szpitalu.

W trakcie I Wojny Światowej niosła pomoc w szpitalach rezerwowych w Wiedniu i na Węgrzech, a także w szpitalu dla uchodźców w Czechach. W latach 1917-1923 była asystentką w Klinice Położniczo-Ginekologicznej we Lwowie, gdzie uzyskała specjalizację w tym zakresie. Za sumienną pracę w szpitalach wojskowych w czasie I Wojny Światowej została odznaczona Odznaką Honorową II klasy Czerwonego Krzyża.

W 1939 r. Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD) aresztował męża doktor Duczymińskiej, pułkownika Jana Duczymińskiego. Od chwili aresztowania męża w obawie o własne życie ukrywała się we Lwowie. Nie trwało to jednak długo. Pod presją NKWD, które groziło wywiezieniem jej matki, była zmuszona się ujawnić. W 1940 r. została wywieziona transportem do Kazachstanu-Semipałatińska Obłast, gdzie wraz z innymi zesłańcami Sybiru dzieliła tragiczny los.

Dalsze burzliwe losy Stanisławy Duczymińskiej związane były z armią utworzoną w ZSRR. Jako lekarz w Polskich Siłach Zbrojnych pod dowództwem generała Andersa przebyła szlak bojowy przez Środkowy Wschód, Włochy aż do Anglii.

Do Polski pani doktor powróciła w 1948 r. po ośmiu latach tułaczki. Przez wiele lat pełniła funkcję ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Nowym Sączu. Bezskutecznie starała się dowiedzieć co stało się z jej mężem Janem Duczymińskim. Wiele lat po jej śmierci cioteczna wnuczka doktor Stanisławy, Anna Kareta, w książce „Katyń"- Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk" wydanej w 1989 r. znalazła Jana Duczymińskiego na liście osadzonych w Starobielsku.

Doktor Stanisława Gomolińska-Duczymińska była wielokrotnie odznaczana; „Złotym Krzyżem Zasługi", odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia", „Złotą Odznaką „Zasłużony w rozwoju Sądecczyzny", „Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami", Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, odznaczeniami angielskimi „The War Medal", „Italy Star", oraz włoskimi „Croce di Cavaliere nell'Ordine Carone d'Italia" .

Zmarła 17 listopada 1970 r. w Nowym Sączu.

Opracowanie: AM BS
komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...