Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sądeckie obchody 70. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

18 września 2009 r.

Zakończyły się trzydniowe uroczystości upamiętniające 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., połączone z obchodami Dnia Sybiraka...

Zakończyły się trzydniowe uroczystości upamiętniające 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., połączone z obchodami Dnia Sybiraka.

We wtorek mszę św. w intencji Sybiraków i Ojczyzny w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu odprawił duszpasterz środowisk kombatanckich ksiądz Stanisław Czachor. Dalsza część uroczystości odbyła się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół". W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kół i stowarzyszeń sybirackich i kombatanckich, samorządów miasta i powiatu oraz parlamentarzyści. Z pocztami sztandarowymi przybyli przedstawiciele związków zawodowych, instytucji, służb mundurowych i młodzież z sądeckich szkół.

Jubileusz 70. lecia zbrojnej napaści ZSRR na Polskę zbiegł się z obchodzonym w tym roku 20. leciem utworzenia Związku Sybiraków na Sądecczyźnie.

Rocznicowe obchody poprowadził prezes stowarzyszenia Kazimierz Korczyński wraz z Antoniną Dzikowską dyrektor Zespołu Szkół nr 2 imienia Sybiraków w Nowym Sączu.

-Dzisiaj mamy obowiązek mówić głośno i wyraźnie całej Europie i całemu światu, że zesłańcy Sybiru to setki tysięcy wypędzonych, skazanych na śmierć obywateli Polski, którzy nigdy nie otrzymali zadośćuczynienia za doznane krzywdy- mówił w trakcie uroczystości prezes Korczyński- Sybiracy chcą przekazać w ideowym spadku, nie smutne dziedzictwo wrogości, które przez stulecia kształtowało stosunki Polski ze wschodem, ale pełne optymizmu i twórczego zapału nowe otwarcie zgodne z wymogami jednoczącego się świata. To jest nasze przesłanie w 20. lecie działalności Związku Sybiraków na Sądecczyźnie- podkreślił.

Jubileuszowe obchody były okazją do podziękowań i symbolicznego uhonorowania tych, którzy powrócili z „nieludzkiej ziemi", a także ludzi i instytucji wspierających stowarzyszenia zrzeszające Sybiraków. Wręczono odznaczenia „Pro Memoria" oraz wyróżnienia przyznane przez Związek Sybiraków.

Starosta nowosądecki Jan Golonka uhonorowałZłotym Jabłkiem Sądeckim Związek Sybiraków na Sądecczyźnie.

-Chylę czoło przed Wami, przed Waszą ofiarą i trudem Niech te Złote Jabłko osadzone na granitowej skale będzie symbolem Waszej niezłomności. Dziękujemy Wam za to - mówił starosta nowosądecki wręczając statuetkę na ręce prezesa związku Kazimierza Korczyńskiego.

W dowód uznania za upamiętnianie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród mieszkańców Ziemi Sądeckiej starosta przyznał takżeZłote Jabłko Sądeckie dla: ks. kapelana Stanisława Czachora, Stanisława Falińskiego i Alicji BarańskiejorazSrebrne Jabłko Sądeckie dla: Danuty Rybickiej, Alicji Szofer, Janiny Brzozowskiej, Jacka Barańskiego oraz Antoniny Dzikowskiej.

Część uroczystości w sądeckim „Sokole" uświetniły występy Zespołu Akord z Pałacu Młodzieży oraz koncert Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej pod Dyrekcją Leszka Mieczkowskiego.

W drugim i trzecim dniu jubileuszowych obchodów Sybiracy, samorządowcy, delegacje instytucji i związków zawodowych, służby mundurowe oraz sądecka młodzież złożyła hołd tym, którzy z Golgoty Wschodu nie powrócili, składając kwiaty pod pod pomnikiem „Zamęczonych i pomordowanych na Syberii" przy ul. Tarnowskiej...

na symbolicznym grobie Sybiraków na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu,

oraz pod Obeliskiem przy ul. Paderewskiego.

Opracowanie: AM

komentarze (1):
dodaj komentarz
30.12.2009 18:38

jest to najlepsza relacja z obchodow tak istotnych w naszej historii rocznic.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...