Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sądeckie jabłko w szkołach

11 marca 2009 r.

Ruszył program „Sądeckie jabłka w szkołach". Około 30 tys. dzieci i młodzieży z powiatu nowosądeckiego otrzymuje jabłko na dużej przerwie w szkole...

Ruszył program „Sądeckie jabłka w szkołach". Około 30 tys. dzieci i młodzieży z powiatu nowosądeckiego otrzymuje jabłko na dużej przerwie w szkole. Sądecczyzna na sadach stoi w ostatnich latach zbiory były dobre, więc nie ma obaw, że owoców zabraknie.

Wielkim orędownikiem programu jest prof. Eberhard Makosz wybitny specjalista w dziedzinie sadownictwa. Profesor od lat propaguje ideę zdrowego odżywiania i spożycie owoców z rodzimych sadów.

- Już u 30. % nastolatków w Polsce notuje się nadwagę, koszty walki z tą przypadłością są ogromne. Znacznie przewyższają działanie profilaktyczne, wśród których jest chociażby zdrowe odżywianie. Uzupełniamy drugie śniadanie dzieci owocami specjalnie dobranymi i wyselekcjonowanymi. Aby nasze działania odniosły skutek muszą być zachowane jednak pewne warunki - mówi profesor. - Jabłko musi być smaczne, dlatego dobiera się tylko te odmiany, które są słodkie i soczyste. Nie może być większe niż 5,5 do 6,5 cm średnicy, być umyte i co najważniejsze nie zawierać żadnych substancji szkodliwych - dodaje.

Prof. Eberhard Makosz pracuje obecnie nad polską edycją projektu „Owoc w szkole". Projekt ten, we wrześniu tego roku ruszy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Unia przeznaczy na ten cel 90 mln euro, 9 mln z tej kwoty przypadnie dla Polski. Będzie to znaczne wsparcie finansowe dla lokalnych samorządów, które zechcą włączyć się do akcji.

Od 6. lat w gminie Łącko z powodzeniem prowadzony jest program pod hasłem: „Witaminom tak, narkotykom nie". Rada gminy co roku przeznacza na ten cel ok. 10 tyś. zł., i w ten sposób od lutego dzieci otrzymują jabłko w szkole.

- Przednówek to okres, w którym młodzież najbardziej potrzebuje witamin - mówi wójt Franciszek Młynarczyk. - Dysponujemy bardzo dobrym i zdrowym produktem, nasze owoce posiadają najwyższe certyfikaty. Jabłka posiadają tzw. „górską zieloną nutkę" czyli są bardziej wyraziste w smaku, cechuje je wyjątkowa soczystość i aromat.

W sądeckim „zagłębiu sadowniczym" uczniowie dwunastu szkół i kilku przedszkoli codziennie pałaszują świeże owoce. I jak sami mówią nie robią tego z przymusu, lecz z pełną przyjemnością. Ze szkolnych sklepików poznikały chipsy, coca cola, guma do żucia i inne sztucznie wspomagane produkty.

Pomysłem zarazili się również włodarze Podegrodzia. Rada gminy przeznaczyła także ok. 10 tys.zł., na zakup owoców. Starszym dzieciom rozdaje się całe owoce, a maluchom w przedszkolu obrane ze skórki i pokrojone na mniejsze kawałki.

Przystąpienie i realizacja przedsięwzięcia z całą pewnością nie byłaby możliwa, w tak krótkim czasie. W powiecie dysponujemy doskonałym zapleczem i owocem pochodzącym z własnych sadów. Posiadamy warunki do ich składowania i przechowywania. Zadanie to doskonale spełnia Zrzeszenie Sądeckich Sadowników "Jabłko Sądeckie" Sp. z o.o. Zrzeszenie tworzą dwie grupy producenckie; Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw "Owoc Łącki" oraz Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw "OLSAD" Sp. z o.o.

"Owoc Łącki" powstał w 2003 r., a obecnie grupa zrzesza blisko pięćdziesięciu producentów owoców z powiatu nowosądeckiego. Areał sadów należących do sadowników to ponad 200 hektarów. Była to pierwsza tego typu grupa rolników w Małopolsce. Powstałe w Łącku chłodnie mieszczą blisko 4 tys. ton jabłek. Baza magazynowa jest kompletnie wyposażona m.in. w nowoczesny sortownik, różnicujący owoce pod względem wielkości i koloru, urządzenie myjące, a także linie do pakowania jabłek w opakowania kartonowe oraz woreczki foliowe.

W październiku 2007 roku powstała w sąsiedztwie Łącka, Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw "OLSAD" Sp. z o.o.., hale do przechowywania owoców znajdują się w Olszanie. Łącznie obydwie spółki posiadają możliwość przechowywania owoców w kontrolowanej atmosferze w ilości 6 tys. ton.

To właśnie owoce z tych przechowalni, po wyjęciu z chłodni wędrują do urządzenia myjącego, a następnie pakowane do pojemników dostarczane są do szkół.

Ideę popiera starosta nowosądecki Jan Golonka. - O zaletach spożywania owoców nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego zachęcam, aby wszystkie gminy włączyły się do programu. Koszty pokryją samorządy, a lokalni producenci dostarczą owoce - mówi starosta Jan Golonka. - Pomysł może nie jest nowy podobne akcje były już prowadzone w szkołach, chociażby „ Jabłkomania do chrupania" czy „Żyjmy zdrowo i jedzmy zdrowo", „Jabłko dla każdego ucznia", jednakże były to krótkie działania. Ideę należy kontynuować i propagować wśród kolejnych roczników młodzieży, aby utrwalać nawyk zdrowego odżywiania, co z pewnością zaprocentuje w latach późniejszych - dodaje.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...