Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Pszczelarze mają średnio po 28 uli

5 kwietnia 2019 r.

Dzisiaj starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski gościł pszczelarzy z naszego regionu zrzeszonych w Karpackim Związku Pszczelarzy i hodowców z Sądecczyzny. Na terenie Powiatu Nowosądeckiego działa 13 kół pszczelarskich.

Pszczelarze z Powiatu mówili o tym, że gospodarka pasieczka w naszym regionie ma charakter amatorski, a nie handlowy. Na jednego spośród 662 hodowców przypada 18.611 rodzin pszczelich. Średnio jest to 28 uli na gospodarstwo.

Natomiast KZP zrzesza 1529 członków, którzy posiadają 38.616 rodzin pszczelich. Rozwojowi pszczelarstwa w naszym regionie sprzyja klimat – bogactwo lasów, sadów owocowych i łąk. Nie znaczy to jednak, że hodowcy nie mają problemów. Zaliczają do nich m.in. choroby pszczół, brak leków lub ich wysokie ceny. Pszczelarze mówią też o braku strategii rozwoju pszczelarstwa i pomocy w wypadku masowych upadków rodzin pszczelich.

Prezesi poszczególnych kół pszczelarskich przedstawili propozycje działań na ten rok i poprosili starostę o wsparcie. Znalazły się wśród nich m.in.: organizowanie szkoleń, dbanie o utrzymanie genetycznych zasobów matek pszczelich, właściwe stosowanie środków ochrony roślin w aspekcie pszczelarstwa, propagowanie pszczelarstwa, zainicjowanie konkursu na najlepszą pasiekę Powiatu Nowosądeckiego i organizowanie corocznego Święta Miodu.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...