Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Przemocy domowej– zdecydowane NIE

28 kwietnia 2009 r.

Realizacji programu pod nazwą„Przeciw przemocy. Budowanie lokalnych koalicji-interwencje w przemocy domowej"...

„Zanim zaczniesz współpracę z innymi służbami, przygotuj grunt. Nie wysyłaj człowieka do instytucji, lecz do drugiego człowieka" - takie motto przyświeca realizacji programu pod nazwą„Przeciw przemocy. Budowanie lokalnych koalicji-interwencje w przemocy domowej"prowadzonego w Małopolsce od siedmiu lat. Powiat Nowosądecki jest kolejnym powiatem, przystępującym do jego realizacji.

Podczas inauguracyjnego spotkania, które odbyło się w nowosądeckim starostwie blisko siedemdziesiąt osób, przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, gminnych komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, placówek oświatowych i opiekuńczych, placówek służby zdrowia, poradni psychologiczno-pedagogicznych i innych, zapoznało się z głównymi przesłankami programu.

Uczestników spotkania i prelegentów powitał wicestarosta Mieczysław Kiełbasa.

Szczegóły przedstawili Kinga Wójcik z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Izabela Dobkowska komisarz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Jerzy Szczepaniec dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Tarnowie.

Przedsięwzięcie, którego głównym celem jest integracja osób i instytucji w procesie pomocy rodzinom uwikłanym w przemoc domową, realizowane jest poprzez tworzenie zespołów interdyscyplinarnych skupiających specjalistów z różnych dziedzin. Istotnym jest, aby w gminach osoby dotknięte przemocą miały profesjonalne wsparcie niemalże w „zasięgu ręki". Tam też, zadaniem tzw. lokalnej koalicji jest badanie sprawy, opracowanie trybu postępowania, rozeznanie potrzeb zarówno ofiar jak i sprawców, a ostatecznie ukierunkowanie pomocy lub terapii. W trudniejszych sprawach zasięga się opinii specjalistów na poziomie powiatowym. Pozwala to stworzyć warunki, aby osobom uwikłanym w przemoc dać możliwość uzyskania kompleksowej pomocy i wsparcia. Daje szanse ograniczenia negatywnych skutków przemocy w przyszłości. Stawia na pierwszym miejscu czynnik ludzki, gdy osoba potrzebująca pomocy nie trafia do anonimowej instytucji, lecz po opiekę ludzi, którzy potrafią zapewnić jej pomoc.

Zespoły interdyscyplinarne działają już w 15. powiatach Małopolski, a na ich terenie funkcjonuje ponad 100 koalicji gminnych. Udział w programie w tym szkolenia i warsztaty dla wszystkich uczestników jest bezpłatny. Koszty pokrywa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej ze środków samorządu Województwa Małopolskiego w ramach realizacji Małopolskiego Programu Przeciwdziałania Pomocy w Rodzinie na lata 2007-2013.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...