Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Płyta dla „Kowalni” ze Stróż

24 maja 2018 r.

Zespół Regionalny „Kowalnia” ze Stróż otrzymał dzisiaj sto płyt ze swoimi utworami nagranymi w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu w ramach Fonoteki Powiatowej.

Z szefami zespołu: Janiną i Władysławem Obrzutami spotkał się starosta nowosądecki Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk. Wręczyli też płytę „matkę”, z której można robić dodatkowe kopie.

- Dziękujemy za możliwość nagrania kolejnej płyty w ramach Fonoteki i za wsparcie, na które możemy liczyć ze strony starostów – mówiła Janina Obrzut. – To dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że doceniacie państwo nasze wysiłki. Ta płyta nosi tytuł „Łoj płynie woda…”

To już 154 krążek, który trafił do Fonoteki Powiatowej. Nad nagraniami czuwa dyrektor PMDK Krzysztof Szewczyk i Zbigniew Kaczmarczyk.

 – Zawsze wspieramy takie inicjatywy. W Fonotece mamy wiele utworów, które dzięki takim nagraniom ocalały od zapomnienia – mówi starosta Marek Pławiak. - Jednym z naszych zadań jest pielęgnowanie kultury i tradycji. Nagrywanie płyt w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury to właśnie forma dbania o zachowanie tożsamości i tradycji.

Zespół „Kowalnia” powstał 28 stycznia 2000 r. przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Grupa odnosi wiele sukcesów i przywozi liczne nagrody, m.in. otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Grupa prezentuje repertuar pogórzański, jednak odbiega on w charakterze ruchu od tańców pozostałych regionów Pogórza. Stróże to miejscowość leżąca na pograniczu wpływów Lachów sądeckich i Pogórza Gorlickiego. Folklor, który prezentuje zespół jest niezwykle żywiołowy i melodyjny. Kowalnia tańczy m.in.: sztajerki, polkę w lewo, walczyka, chodzonego, strząske, suwca, furtoka, polkę bez nogę i oberek.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...