Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz 25 -lecie LO w Muszynie

14 września 2009 r.

Niezwykle uroczyście społeczność Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie świętowała 25-lecie istnienia placówki...

Niezwykle uroczyście społeczność Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie świętowała 25-lecie istnienia placówki.

Uroczystości poprzedziła msza święta, na której poświęcono sztandar ufundowany dla szkoły z okazji jubileuszu. Podczas gali w hali sportowej, pięknie haftowany proporzec wręczył radny Adam Mazur w asyście Stanisława Wanatowicza, przewodniczącego Rady Powiatu i starosty nowosądeckiego Jana Golonki. Odebrali go dyrektor Mirosław Hadał, przedstawiciele samorządu i Rady Rodziców.

Dwadzieścia pięć lat to, dla szkoły niewiele, powiedzą niektórzy. Jednakże liceum w Muszynie już znalazło się w gronie najlepszych szkół w Powiecie Nowosądeckim. Osiągnięcia uczniów i wychowanków liceum tworzą długą listę. Wygrywali olimpiady, konkursy, zawody sportowe i artystyczne różnych szczebli. Wychowankowie odnoszą sukcesy w dalszej nauce i na niwie dokonań artystycznych. Ich sukcesy są również sukcesami szkoły, a przede wszystkim pedagogów, którzy w porę dostrzegli talenty i umiejętności swoich wychowanków. Jubileusz był dobrą okazją do nagrodzenia i wyróżnienia najlepszych. Za wieloletni wkład pracy w nauczanie oraz wychowanie młodzieży Srebrnym Jabłkiem Sądeckim wyróżniono: byłą wicedyrektor Barbarę Multarzyńską, polonistkę Monikę Fabisiak, nauczyciela informatyki Marka Dymkę oraz uczącą geografii Małgorzatę Wiśniewską-Rablin. Nagrodami specjalnymi, starosta uhonorował dyrektor Mirosławę Hadałę, Krystynę Wykę, Marcina Wojtowicza oraz Zenona Smydę.

Licznie przybyli goście; władze samorządowe, przedstawiciele instytucji oświatowych i tych, które współpracują ze szkołą, rodzice, emerytowani nauczyciele i cała społeczność szkolna obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów Jubilatki.

Wzruszającym akcentem było wspomnienie o tragicznie zmarłym, wieloletnim dyrektorze liceum Waldemarze Serwińskim. Dyrektorze, który najpierw jako nauczyciel i dyrektor współtworzył szkołę, a następnie całe oblicze Muszyny będąc jej burmistrzem.

Początki szkolnictwa średniego w Muszynie sięgają 1945 r. kiedy to powstało liceum utworzone przez byłych przedwojennych nauczycieli. Liceum to, nie cieszyło się poparciem komunistycznego państwa zwłaszcza, że nauczyciele odmówili zapisania się do PZPR. W konsekwencji liceum zostało rozwiązane. Od tamtej pory w Muszynie istniała tylko szkoła podstawowa.

Starania o utworzenie szkoły średniej rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej w Muszynie Jerzy Łomnicki, który kierował placówką w latach 1977-1983. W działaniach związanych z rozbudową szkoły wspierali dyrektora mieszkańcy. Starania o uzyskanie decyzji organizacyjnej i pozyskanie funduszy na otwarcie liceum rozpoczęto w lutym 1979 r. Dzięki zaangażowaniu dyrektora Łomnickiego, a także społeczników i władz lokalnych udało się dopełnić wszystkich formalności i rozpocząć budowę liceum. 15 października 1980 roku szkoła otrzymała kuratoryjne orzeczenie organizacyjne pod przyszłą szkołę średnią. W 1981 r. wraz z załamaniem gospodarki kraju pojawiły się problemy. Udało się je rozwiązać dzięki wielotorowym działaniom dyrektora Łomnickiego popartego przez władze miasta, księdza proboszcza Eugeniusza Piecha i działacza lokalnej „Solidarności" Piotra Brody. Po chorobie i przejściu na emeryturę dyrektora Łomnickiego, kierownictwo szkoły objęła Józefa Wrężel, która kontynuowała poczynania poprzednika. Ostatecznie pozwolenie na utworzenie liceum w Muszynie uzyskano w 1983 roku.

Pierwsze egzaminy wstępne do szkoły średniej przeprowadzono w czerwcu 1984 r. Uroczyste otwarcie nowopowstałego liceum miało miejsce 1 września 1984 r. Naukę pod kierownictwem dyrektor Józefy Wrężel rozpoczęło 29 uczniów pochodzących głównie z Muszyny. Rok później z dniem 1 września 1985 r. funkcję dyrektora szkoły objął Waldemar Serwiński, który pełnił ją przez kolejnych 17 lat. W tym czasie, dzięki działaniom dyrektora Serwińskiego, udało się wybudować salę gimnastyczną i bibliotekę, nadbudować nowe pawilony lekcyjne i tak postało kilkanaście nowych klas. Znacznie zwiększyła się także liczebność oddziałów w szkole, powstały nowoczesne i świetnie wyposażone w wiele cennych środków dydaktycznych pracownie lekcyjne: fizyczna, chemiczna, biologiczna, geograficzna, historyczna i dwie informatyczne. Uczniowie mogli uczestniczyć także w działalności kół naukowych prowadzonych w czterech profilach nauczania, co zaowocowało wieloma osiągnięciami wychowanków w konkursach i olimpiadach.

Od 2002 roku funkcję dyrektora LO w Muszynie sprawuje Mirosława Hadała. Szkoła jest w dalszym ciągu modernizowana i doposażona. W 2003 roku oddano do użytku nowoczesną halę sportową. 1 września 2009 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie rozpoczęło naukę 326 uczniów, którzy uczą się w 12 zespołach klasowych.

Opracowanie. MT AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...