Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jakość kształcenia na pierwszym planie

18 maja 2009 r.

Naukowcy, politycy, przedstawiciele lokalnych samorządów, wykładowcy oraz studenci dyskutowali na temat reformy szkolnictwa wyższego, a także wykorzystywania szans jakie daje młodym ludziom Unia Europejska...

W piątek 15 maja, naukowcy, politycy, przedstawiciele lokalnych samorządów, wykładowcy oraz studenci dyskutowali na temat reformy szkolnictwa wyższego, a także wykorzystywania szans jakie daje młodym ludziom Unia Europejska. Spotkanie odbyło się w Instytucie Technicznym sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

W debacie planowany był udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Niestety, ważne sprawy nie pozwoliły jej na przyjazd do Nowego Sącza. Niejako w zastępstwie w konferencji wziął udział Andrzej Kurkiewicz dyrektor departamentu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który mówił na temat planowanej reformy szkolnictwa wyższego.

- Podstawą jest ukierunkowanie młodych ludzi na rynek pracy oraz podniesienie jakości kształcenia. W chwili obecnej stawia się na kierunki techniczne, matematyczno -przyrodnicze, gdyż na fachowców z takim wykształceniem, istnieje największe zapotrzebowanie. Stąd też rośnie rola PWSZ-ów, które kształcą głównie specjalistów na kierunkach technicznych - wyjaśniał Andrzej Kurkiewicz.

Starosta nowosądecki Jan Golonka, zaznaczył, że działania na rzecz poprawy jakości kształcenia młodzieży są jednym z priorytetów samorządu lokalnego.

- To ważne, aby inwestować w kształcenie młodzieży. Na Sądecczyźnie właśnie tak się dzieje. Powiat przykłada wiele uwagi do stworzenia odpowiedniej oferty edukacyjnej odpowiadającej na potrzeby lokalnego rynku pracy, a także przystosowanie bazy oraz rozbudowy infrastruktury związanej z edukacją. Możemy poszczycić się wieloma osiągnięciami w tym zakresie - podkreślił starosta. - Bez wykształconej kadry, nie możemy oczekiwać wzmocnienia gospodarczego naszego regionu.

Podnoszenie poziomu edukacji i stawiania na tzw. kierunki „przyszłościowe" to tendencja, którą można obserwować także w innych państwach UE. Mówił o tym poseł Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik. - Unia podejmuje wiele działań mających na celu wsparcie edukacji. - mówił. Dalej poseł wskazał jaką rolę odgrywa w tej tematyce Strategia Lizbońska, której głównym filarem jest budowa społeczeństwa opartego na wiedzy.

- Jeśli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych PWSZ-y w Małopolsce radzą sobie dobrze. Na liście indykatywnej (pozakonkursowej) Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego znajdują się aż cztery projekty PWSZ-ów z Małopolski, w tym uczelnia sądecka i jej projekt budowy Instytutu Kultury Fizycznej - przypomniał wicemarszałek Leszek Zegzda.

Budowa Instytutu Kultury Fizycznej, o powstanie którego PWSZ stara się już od dłuższego czasu, ma szansę rozpocząć się już niebawem. Koszt całej inwestycji wynosi około 32 mln zł, z czego znaczna część zostanie pokryta właśnie ze środków Unii Europejskiej. Jednak aby rozpocząć inwestycję, o czym mówił rektor PWSZ prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek, uczelnia musi zgromadzić wkład własny czyli brakujące 8 mln zł.

Aby zrealizować właśnie takie i wiele podobnych inwestycji w oświacie, potrzeba wspólnego działania wielu środowisk podkreślali uczestnicy debaty.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...