Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jak gospodaruje się w górach?

27 października 2009 r.

W Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się konferencja pod nazwą -„Przyszłość gospodarstw rolnych w terenach górskich i podgórskich"...

W Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się konferencja pod nazwą -„Przyszłość gospodarstw rolnych w terenach górskich i podgórskich". Była to już piąta w tym roku, konferencja traktująca o sytuacji rolnictwa w Polsce południowej, zorganizowana przez Małopolską Izbę Rolniczą. Tym razem zaproszono specjalistów produkcji rolnej, przedstawicieli rządu i samorządu, agencji rządowych i naukowców do dyskusji nad warunkami i opłacalnością gospodarowania na specyficznych terenach górskich.

Spotkanie otworzył Paweł Augustyn prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej. Zaprosił do szerokiej dyskusji oraz sformułowania wniosków, które mogłyby posłużyć jako materiał wyjściowy dla polskiego rządu przy tworzeniu nowych rozwiązań systemowych, kompleksowej gospodarki na terenach górskich i podgórskich.

Kolejni mówcy podkreślali coraz gorszą sytuację producentów rolnych w Małopolsce. Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Nowym Sączu Stanisław Śmierciak podkreślił, iż rolnicy czują się oszukiwani przez monopolistów rolnych, których działania doprowadziły do rozregulowania łańcucha powiązań w rolnictwie. Rolnictwo w górach obumiera. Skrócony czas wegetacji, gorsze gleby, duże rozdrobnienie powodują, że producenci osiągają o wiele mniejsze plony niż rolnicy w innych rejonach kraju. Z tych też względów, nie mają możliwości skorzystania z programów unijnych. Ich produkcja z dnia na dzień staje się coraz bardziej kosztowna, a co za tym idzie nieopłacalna.

- Rolnicy tracą stabilizację i perspektywy na przyszłość, spadają ich dochody i wielu z nich stoi przez dylematem czy jest sens kontynuować produkcję rolną w górach? - mówił przewodniczący Śmierciak. Dalej przytoczył kilka możliwości rozwiązań systemowych, ale jak podkreślił, należy zacząć od sformułowania definicji: Czym charakteryzuje się rolnictwo terenów górskich i podgórskich?

O aspektach rolnictwa górskiego w kontekście rozwiązań unijnych mówił prof. dr hab. Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Obszary górskie w UE widziane są wielopłaszczyznowo. Jako bogactwo przyrodnicze, bogactwo dziedzictwa kulturowego, posiadające wiele walorów nie spotykanych gdzie indziej. Także produkcja rolna jest specyficzna i unikalna. Polityka rolna na tych terenach powinna być wspomagana przez różnorodne mechanizmy. Chociażby doradztwo i szkolenia w zakresie innowacyjności produkcji, opracowanie szczególnych programów wsparcia dla tak ważnego sektora gospodarki. Dalej prof. Nowak wskazywał na istotną rolę promocji produktów regionalnych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, a także rolę szerokiej edukacji młodzieży w zakresie rozpoznawania własnego środowiska przyrodniczego.

Na konferencji poruszano wiele wątków. Wnioski i uwagi ze wszystkich konferencji zostaną opracowane przez Małopolską Izbę Rolniczą. Dokument końcowy może być przyczynkiem do wznowienia prac nad nową ustawą górską.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...