Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Ich celem nadrzędnym - dobro dziecka

14 września 2009 r.

W Nowym Sączu odbyły się główne obchody Jubileuszu 90-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i 30-lecia Krajowego Komitetu Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą...

Za wieloletnie działania na rzecz dziecka i rodziny dotkniętej problemem społecznym, Złotym Jabłkiem Sądeckim starosta Jan Golonka odznaczył sądecki Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

- Niech statuetka ta, będzie symbolem Waszej pracy i poświęcenia. Niech symbolizuje szczere działanie, które może sprawić, że nawet skała wyda piękny owoc - mówił starosta wręczając odznaczenie prezesowi Kazimierzowi Sasowi.

W Nowym Sączu odbyły się główne obchody Jubileuszu 90-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i 30-lecia Krajowego Komitetu Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą. Na sądeckie obchody zjechali przedstawiciele wszystkich oddziałów krajowych Towarzystwa, rodzice i dzieci dotknięte chorobą oraz specjaliści zrzeszeni w KKPDzC.

Głównym akcentem jubileuszu była konferencja popularnonaukowa. Lekarze specjaliści i praktycy prowadzili wykłady, a także warsztaty jak radzić sobie z tą trudną chorobą. Prezentowano najnowsze pompy insulinowe i różne specyfiki mogące pomóc w codziennym życiu chorego.

Ważnym wydarzeniem jubileuszu była sobotnia gala zorganizowana w MCK „SOKÓŁ". Na uroczystość przybyli uczestnicy konferencji oraz licznie zaproszeni goście. Gospodarze Sądecczyzny, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci, pedagodzy, duchowieństwo.

Krótki rys historyczny, powstania w Nowym Sączu Towarzystwa z inicjatywy Związku Zawodowego Kolejarzy przedstawił obecny prezes Kazimierz Sas.

Początkowo, powstałe w 1919 roku Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Nowym Sączu sprawowało opiekę, niosąc pomoc dzieciom rodziców bezrobotnych i okresowo pozostających bez pracy. W wyniku wieloletnich przeobrażeń politycznych, kulturowych i społecznych Towarzystwo zmieniało swój charakter oraz rodzaj niesionej pomocy. Jak w każdej dziedzinie najtrudniejsze dla działaczy były lata okupacji i tuż po wojnie. Oficjalnie zawieszona na pięć lat działalność została reaktywowana w kwietniu 19945 r. W roku 1949 organizacja pozyskała na własność budynek przy ul.Kunegundy 16, w którym do dziś ma swoją siedzibę.

Jednakże jak się miało później okazać, najtrudniejszy okres dla Towarzystwa miał dopiero nastąpić. Mimo, iż po wojnie nie brakowało sierot i półsierot oraz rodzin, które potrzebowały pomocy, aparat stalinowski w roku 1952 zlikwidował Towarzystwo. Jednakże duch społecznikowski w Sądeczanach nie zamarł. Po październikowych wydarzenia w 1956 roku, dzięki niebywałej pracy ludzi dobrej woli, a przede wszystkim Jana Kalisza organizację reaktywowano ponownie. Rozpoczął się żmudny okres budowania struktur pomocowych, a co było najważniejsze, z roku na rok powiększało się grono podopiecznych. Dzieci wyjeżdżały na kolonie, turnusy rehabilitacyjne do uzdrowisk, otrzymywały paczki z okazji świąt, uczestniczyły w zajęciach świetlicowych. Objęte były pomocą pedagogiczną i zdrowotną. Powstawały koła skupiające dzieci i młodzież dotknięte określoną chorobą np. cukrzycą. Działania Towarzystwa skierowane były również w kierunku dzieci i rodzin z mniejszości narodowych oraz pomocy w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym.

Po roku 1989, w okresie transformacji, po raz kolejny zaczęło się zmieniać oblicze i zadania organizacji. Przed jej członkami stanęły inne wyzwania, uwarunkowane inną rzeczywistości i zmieniającą się pozycją rodziny w społeczeństwie. Wykonując swoje zadania Towarzystwo współpracuje z wieloma instytucjami - samorządami miasta i powiatu, Sądem Rodzinnym i Opiekuńczym, szkołami, placówkami opiekuńczymi, jednostkami służby zdrowia, Zarządami Osiedli... Z biegiem lat zaczęły powstawać kolejne stowarzyszenia i organizacje, które w swoich statutach zawarły działania na rzecz dzieci i rodzin z problemami.

W czasie dziewięćdziesięciu lat prawie nieprzerwanej działalności TPD objęło opieką przeszło dziesięć tysięcy dzieci i młodzieży. Zorganizowano ponad dwieście koloni i niezliczoną ilość imprez, akcji charytatywnych i prewencyjnych.

- Patrząc w przyszłość musimy zamienić funkcje prezesów na funkcje menedżerów - mówił podczas swojego wystąpienia prezes Sas. - Musimy zdobyć jak najwięcej, z możliwych funduszy dostępnych w kraju i w Unii Europejskiej. Stoją przed nami nowe wyzwania. W najbliższym czasie zamierzamy uruchomić dwa oddziały przedszkola. Chcemy rozwinąć jeszcze szerszą współpracę z innymi organizacjami. Niestety rodzin z problemami w naszym regionie jest sporo i trudno patrzeć jak cierpią przez to ich najmłodsi członkowie - zakończył prezes.

Z okazji Jubileuszu wyróżnieniami państwowymi i organizacyjnymi odznaczono wieloletnich społeczników.

Brązowe Krzyże Zasługiotrzymały Bronisława Garwol i Barbara Kalisz.

Medal im.dr Henryka Jordanaotrzymali; Irena Zalewska, Danuta Stankiewicz, Marta Sowa, Rozita Pasierbska, Adam Baranowski, Tadeusz Waśko, Józef Fiut, Tadeusz Radzik

Złotą Odznakę Zasłużony Działacz TPDWanda Służewska i Elżbieta Dębska, a srebrną Bronisława Garwol oraz Maria Prędka.

Odznakami Przyjaciel Dzieckawyróżniono; Irenę Fiut, Alinę Wiśniewicz, Agatę Bazylich, Jolantę Łukasik, Stefanię Janusz, Joannę Frycz-Szoskę, Monikę Florek, Iwonę Fałowskę, Dorotę Cyfrę, Agnieszkę Trupek, Lucynę Nowak, Jolantę Lewandowskę, Aleksandrę Gutowskę, Halinę Burę, Anetę Burę i Pawła Węglarza.

Odznaczenia wręczali Wiesław Kołak prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor.

Przewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki uhonorował Sądecki Oddział TPDTarczą Herbową Zasłużony dla Nowego Sącza.

W dalszej części uroczystości o historii i dokonaniach Krajowego Komitetu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą mówiła przewodnicząca Elżbieta Dębska. O problemach tego środowiska mówiły również prof. Wiesława Bartnik oraz lekarze Elżbieta Galińska i Krystyna Szwast.

Rozstrzygnięto III Ogólnopolski Konkurs Diabetologiczny „Cukrzyca bez tajemnic". Konkurs adresowany do dzieci i młodzieży miał na celu propagowanie wiedzy na temat cukrzycy, choroby która coraz częściej dotyka ludzi młodych. Podczas konkursu należało odpowiedzieć na szczegółowe pytania z zakresu, rozpoznawania, przyczyn rozwoju, stosowania diety i metod leczenia cukrzycy. Do finału zakwalifikowało się czterdziestu uczestników z całej Polski. Zwyciężyła Anna Nowak z Gimnazjum Jezuickiego w Nowym Sączu. Drugie miejsce zajęła Paulina Zaweracz z II LO w Nowym Sączu, a trzecie Arkadiusz Michalak gimnazjalista z Łodzi.

Spotkanie uświetnił występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego Sądeczoki z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Zaplanowano również piknik integracyjny oraz zwiedzanie Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...