Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

DPS w Zbyszycach ma ciepło ze słońca

8 czerwca 2018 r.

Zakończyła się „głęboka modernizacja energetyczna” budynku AB Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. To oznacza, że obiekt wzbogacił się nie tylko o kolektory słoneczne, ale też nową elewację, ocieplenie, stolarkę okienną i nowoczesną kotłownię z automatyką pogodową.

- Mieszkańcy DPSu mają teraz komfortowe warunki – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej budynki są już zabezpieczone, mają nowe instalacje i zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jest to kolejna nasza inwestycja w głęboką modernizację energetyczną obiektów, których Powiat jest właścicielem. Łącznie do tej pory wydaliśmy już na ten cel ponad 10 milionów złotych, w tym – uzyskaliśmy ponad siedem milionów złotych dofinansowania ze środków europejskich. Za te pieniądze zmodernizowaliśmy energetycznie osiem budynków.

DPS w Zbyszycach został zmodernizowany w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej Powiatu Nowosądeckiego”. Prace obejmowały miedzy innymi: wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych i stropów oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych wraz z robotami towarzyszącymi; przebudowę systemów grzewczych w tym modernizację instalacji ogrzewania; modernizację systemu ciepłej wody użytkowej; wymianę kotłów zaopatrujących w ciepło; montaż kolektorów słonecznych jako źródła wspomagającego wytwarzanie ciepłej wody użytkowej.

- Dzięki realizacji tej inwestycji utrzymanie odnowionego obiektu będzie mniej kosztowne – dodaje wicestarosta Antoni Koszyk. - Nastąpiła też poprawa estetyki zewnętrznej budynku, a sposób ogrzewania nie będzie tak uciążliwy dla środowiska naturalnego w wyniku ograniczenia emisji dwutlenku węgla i pyłów PM 10 i PM2,5.

Dotychczas, budynek AB w Zbyszycach charakteryzował się znacznymi stratami ciepła z uwagi na niedostateczną izolację termiczną oraz wady systemowe, które dotyczyły wentylacji, szczelności powietrznej i instalacji ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody. Barierą w osiąganiu dobrych wskaźników efektywności energetycznej były wysokie koszty inwestycji w kompleksową, głęboką modernizację budynku. Teraz się to zmieniło.

Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 Działanie 4.3 Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, Poddziałanie 4.3.2Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – Subregionalny Program Rozwoju.

Całkowita wartość robót w DPS Zbyszyce  to 1 256 935 złotych.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...