Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Aktywna edukacja-szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego

30 października 2009 r.

Wczoraj w Zespole Szkół Rolniczych w Nawojowej odbyła się prezentacja projektu „Aktywna edukacja-szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego". realizowanego przez Powiat Nowosądecki w partnerstwie z miastem Nowy Sącz...

Wczoraj w Zespole Szkół Rolniczych w Nawojowej odbyła się prezentacja projektu „Aktywna edukacja-szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego". Przedsięwzięcie realizuje Powiat Nowosądecki w partnerstwie z miastem Nowy Sącz w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Na konferencję licznie przybyli dyrektorzy szkół, przedstawiciele kuratorium oświaty, radni z miasta i powiatu, nauczyciele oraz uczniowie placówek objętych programem i ich rodzice. Gości powitali, starosta nowosądecki Jan Golonka oraz Witold Kozłowski sekretarz Powiatu. W prezydium zasiedli również Marek Oleniacz sekretarz Urzędu Miasta Nowego Sącza, Monika Bochenek pełnomocnik Zarządu Powiatu do spraw pozyskiwania środków pomocowych oraz gospodarz spotkania Krzysztof Ślipek dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im.W.Witosa w Nawojowej.

- „Aktywna edukacja" to szansa dla uczniów na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, które zaowocują w przyszłości poprawą wyników egzaminacyjnych - mówi starosta Jan Golonka.

Programem „Aktywna edukacja", którego realizacja zakończy się w 2011 r, objętych zostało osiem szkół zawodowych prowadzących zajęcia w zakresie przedmiotów ekonomicznych - sześć powiatowych i dwie miejskie. W sumie 525. uczniów kształcących się w zawodach: technik ekonomista, handlowiec, technik usług pocztowych lub prac biurowych.

- Szkoły biorące udział w projekcie otrzymały po 10 stanowisk komputerowych z oprogramowaniem oraz nowoczesne materiały dydaktyczne. Uczniowie dostaną „szkolną wyprawkę": zeszyty, torbę na ramię, długopis, pamięć USB i podkładkę pod mysz - wymienia koordynator projektu Witold Kozłowski, sekretarz powiatu nowosądeckiego.

Zasady realizacji przedsięwzięcia na konferencji przedstawiła Monika Bochenek. Łącznie w każdym roku szkolnym odbędzie się 4500 godzin zajęć, po 20 godzin na grupę uczniowską z metod uczenia się, przedmiotów matematyczno-przyrodnicznych i przedmiotów humanistycznych oraz po 30 godzin zajęć z przedmiotów zawodowych. Zajęcia odbywać się będą w modułach:

  • I A: grupowe zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających niskie wyniki w nauce (310 osób); prowadzone w zakresie przedmiotów humanistycznych, matematyczno- przyrodniczych i zawodowych oraz metod aktywnego uczenia się;
  • I B: grupowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów pragnących podnieść poziom swojej wiedzy i mających średnią co najmniej 4.0 za ubiegły rok szkolny (190 osób); prowadzone w zakresie przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i zawodowych oraz metod aktywnego uczenia się;
  • II: kursy specjalistyczne tj.: kadry i płace (50 uczniów), prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów (50 uczniów), prawo jazdy kat. „B" (100 uczniów);
  • III: rynek pracy - skuteczne wkraczanie na rynek pracy: zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym.

W trakcie trwania projektu młodzież będzie mogła skorzystać z pomocy psychologa - doradcy zawodowego. Będzie doradzał przy wyborze zawodowej ścieżki kariery, a także pomoże uczniom w podniesieniu samooceny i wiary we własne możliwości

Z terenu Powiatu Nowosądeckiego w projekcie biorą udział uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy- Zdroju, Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Zespołu Szkół Zawodowych w Starym Sączu, Zespołu Szkół w Łącku, Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie, Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Nawojowej, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu i Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu.

W okresie od 1 sierpnia 2009 do 31 sierpnia 2011 roku projektem zostanie objętych 700.uczniów. Będzie kosztował blisko 2,5 mln złotych, z czego osiemdziesiąt procent pokryje Unia Europejska z Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki". Powiat Nowosądecki wyłoży 265 tys. złotych, a miasto Nowy Sącz 107 tysięcy.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...