Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Oddali hołd ofiarom stanu wojennego

13 grudnia 2017 r.

 

Dziś pod pomnikiem "Solidarności" w Nowym Sączu obchodzono 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wiązankę kwiatów pod monumentem złożyli członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Marian Ryba. Obecny też był powiatowy radny Antoni Poręba.

Uroczystości poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego odprawiona w kościele Matki Bożej Niepokalanej. Po niej wszyscy zebrani, w tym poczty sztandarowe, przeszli pod pomnik, gdzie wysłuchali krótkiego przemówienia Krzysztofa Kotowicza – przewodniczącego sądecko-gorlickiego oddziału "Solidarności".

- Minęło 36 lat od momentu, gdy władza wypowiedziała wojnę własnemu narodowi - przypomniał Krzysztof Kotowicz. - Na Sądecczyźnie 13 grudnia aresztowano 25 osób, a w kolejnych dniach jeszcze trzy następne. Aresztowania realizowane były także w 1982 roku, a także latach 1984-85, już po formalnym zniesieniu stanu wojennego.

Krzysztof Kotowicz podkreślił, że od 36 lat, 13 grudnia wspomina się ofiary stanu wojennego. Trzeba o nich pamiętać, ponieważ bez ich poświęcenia nie byłoby wolnej Polski.

- Musimy stale nawiązywać do tych ideałów i wartości, na których zbudowano "Solidarność" - dodał Krzysztof Kotowicz. - Ważna jest też solidarność międzyludzka, odwoływanie się do dobrych wzorców i nieskazitelnych ludzi, co do uczciwości których nie ma żadnych wątpliwości.

W imieniu władz miasta wiązankę kwiatów pod pomnikiem "Solidarności" złożyli wiceprezydenci Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, a także przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski. Hołd ofiarom stanu wojennego oddali też reprezentanci służb mundurowych, biur poselskich oraz działacze związkowi, w tym Andrzej Szkaradek – legenda sądeckiej "Solidarności".

Stan wojenny wprowadzono nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. Władzę w kraju objęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele której stanął gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny I sekretarz KC PZPR, premier i minister obrony narodowej. Rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy opozycji, którzy zostali internowani. Stan wojenny trwał 586 dni i został zniesiony 22 lipca 1983 r.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...