Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Imprezy cykliczne

Od 1967 roku w Krynicy-Zdroju odbywa się Festiwal im. Jana Kiepury. To jedna z najstarszych imprez kulturalnych w kraju i jeden z największych letnich festiwali w tej części Europy. Jego formuła artystyczna przewiduje prezentację dzieł operowych, operetkowych, symfonicznych, spektakli baletowych i teatralnych, koncerty promenadowe oraz przegląd filmów z Janem Kiepurą. Największe widowisko festiwalowe - „Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura” - odbywa się na Deptaku na tle pięknej XIX-wiecznej architektury i jest realizowane przez II Program TVP. Nie bez przyczyny można pokusić się o stwierdzenie, że w Krynicy przez prawie pół wieku oklaskiwano niemal wszystkich najlepszych artystów polskich scen operowych i operetkowych. Letnie wydarzenie muzyczne co rok przyciąga do Krynicy wielu melomanów i turystów. Miasto przez dwa tygodnie rozbrzmiewa muzyką i śpiewem, tworząc wówczas niezapomniany festiwalowy klimat, którego warto skosztować choćby przez weekend. To najważniejsze wydarzenie kulturalne roku w Krynicy. Od 2004 roku koncerty festiwalowe odbywają się także w rożnych miastach naszego kraju oraz poza Polską, w formie „przystanków festiwalowych”.

Ważnym wydarzeniem kulturalnym jest odbywający się w Starym Sączu Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, organizowany na przełomie czerwca i lipca aż od 1975 r. Festiwal jest okazją do prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów z całego świata. Tradycja kultywowania muzyki w Klasztorze ss. Klarysek, odkrycie tamtejszych starodruków muzycznych należących do najstarszych w Polsce i jednych z najstarszych w Europie przyczyniła się do powstania idei Festiwalu. Koncerty odbywają się w kościele św. Trójcy przy Klasztorze oraz w kościele parafialnym św. Elżbiety. Dobór wykonawców, oprawa koncertów, dobra akustyka wnętrz i urok miasteczka nadaje Festiwalowi specjalnego klimatu i powoduje, że ma on dzisiaj liczne grono wiernych przyjaciół. Melomani, zjeżdżający na muzyczną ucztę do Starego Sącza, mogą delektować się m.in. brzmieniem muzyki starogreckiej, pieśni średniowiecznej Europy i pieśni wielkopostnych z polskich kancjonałów barokowych, muzyki z uroczystości renesansowych oraz dzieł Johanna Sebastiana Bacha i Józefa Haydna.

Najstarszą w regionie i jedną z najstarszych cyklicznych imprez w południowej Polsce jest Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Po raz pierwszy odbyło się ono w 1947 r. Otwiera ono sezon letnich plenerowych imprez na Sądecczyźnie. Amfiteatr na stoku Góry Jeżowej każdego roku w maju zapełnia się publicznością spragnioną słońca i dobrej zabawy. Wypełnia się w momencie szczególnym, kiedy pobliskie wzgórza pokryte są białymi kwiatami na kilkuset tysiącach owocowych drzewek. Impreza jest okazją do prezentacji dorobku artystycznego animatorów lokalnego folkloru, prezentacji twórczości i rękodzieła ludowego, degustacji kuchni regionalnej oraz legendarnej łąckiej śliwowicy.

Święto Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej to majowa impreza ciesząca się bodaj największą frekwencją publiczności w regionie. Dzieje się tak m.in. ze względu na lokalizację, czyli lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie. Ogromna powierzchnia oddana do dyspozycji publiczności sprawia, że ściągają tu prawdziwe tłumy. Święto ma charakter festynu ludowego, gdzie obok zespołów regionalnych występują popularne grupy estradowe i kabarety. Co roku organizatorzy dbają o zaproszenie gwiazdy.

Na podsumowanie letniego sezonu, we wrześniu odbywa się Święto Owocobrania w Łącku. To impreza, na której atrakcją jest stoisko prezentujące proces wyrobu łąckiej śliwowicy. To rzadka okazja, by podpatrzeć, jak tradycyjnie wytwarzało się jedną z najsłynniejszych polskich wódek.

Lato w Dolinie Kamionki to coroczna impreza plenerowa, odbywająca się na początku lipca w Kamionce Małej (gmina Kamionka Wielka). Na scenie „pod chmurką” prezentowany jest dorobek artystyczny miejscowych twórców i grup folklorystycznych oraz zaproszonych zespołów zagranicznych. Koncertom towarzyszy wiele atrakcji plenerowych w formie jarmarku regionalnego. Całość występów wieńczy występ ogólnopolskiej gwiazdy.

Dni Jeziora Rożnowskiego w Gródku nad Dunajcem to wakacyjny cykl imprez i wydarzeń, na który składają się: koncerty (m.in. szantowe, jazzowe, folkowe), regaty, bieg uliczny o puchar sołtysa, turnieje sportowe o puchar wójta, występy kabaretów, wodniackie „święto leszcza” połączone z pokazami umiejętności ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Jarmark Gródecki. Cykl wydarzeń zaczyna się w pierwszych dniach lipca i trwa niemal do ostatnich dni wakacji.

W pierwszy weekend lipca zapraszamy do Stróż k. Grybowa na Biesiadę u Bartnika. To spotkanie pszczelarzy zawodowców, amatorów oraz wielbicieli miodów i wszelkich pszczelich produktów. Podczas imprezy organizowane są występy zespołów regionalnych i kabaretów, degustacje potraw regionalnych i produktów pszczelich. Można tu też kupić miody, wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, dowiedzić się w leczeniu jakich schorzeń pomagają konkretne gatunki miodu i poznać historię pszczelarstwa w regionie.

Festiwal Folkowy „Pannonica” w Barcicach to impreza odbywająca się pod koniec sierpnia w formule open-air i miejsce multidyscyplinarnych spotkań muzyków i twórców, którzy zawodowo zajmują się muzyką inspirowaną tradycyjną muzyką karpacką i środkowo-wschodnioeuropejską. Nazwa festiwalu wywodzi się z prowincji rzymskiej – Panonii, która rozpościerała się na terenach części Węgier, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Słowacji. Stamtąd, przez Beskid Sądecki, biegły trasy wędrówek ludów i karawan kupieckich aż na północ Europy. Na czas Festiwalu w malowniczej wsi Barcice nad Popradem pod Starym Sączem budowane jest miasteczko festiwalowe połączone z polem namiotowym. Wioska festiwalowa tętni życiem, poza wieczornymi koncertami odbywają się tu warsztaty, pokazy filmów, wycieczki, gry terenowe, posiady i biesiady, a także… dyskoteka GuczoDisko w Stodole w Odnożynie, która przyciąga fanów bałkańskich bitów. Podczas festiwalu promowana jest idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury. Festiwal jest przyjazny dla rodzin z małymi dziećmi (ciche pole namiotowe, wydzielona strefa pod sceną, animacje dla dzieci).

Forum Ekonomiczne to konferencja polityczno-gospodarcza odbywająca się od początku lat 90. w Krynicy-Zdroju. Pierwsze Forum odbyło się jesienią 1992 roku. Brało w nim udział prawie 100 uczestników. Ostatnie fora zgromadziły przedstawicieli ponad 60. krajów z Europy, Ameryki Północnej i Azji, dyskutujących m.in. o bezpieczeństwie międzynarodowym, współpracy gospodarczej, a także zagrożeniach ekologicznych i przemianach społeczno-kulturowych. Obecnie w Forum co rok uczestniczy ponad 2500 gości. Fundamentem imprezy jest otwartość na różne sposoby myślenia o państwie i gospodarce. W Krynicy ludzie spotykają się nie tylko po to, by prezentować swoje oferty i szukać możliwości współpracy, lecz także, by uczestniczyć w debacie najwyższej klasy teoretyków i praktyków biznesu. W trakcie Forum Ekonomicznego odbywa się 5 sesji plenarnych i ponad 150 paneli dyskusyjnych, prezentacji i wykładów realizowanych w kilkunastu ścieżkach tematycznych, takich jak: makroekonomia, biznes i zarządzanie, energetyka, innowacyjna gospodarka, stosunki UE z sąsiadami, bezpieczeństwo i polityka międzynarodowa, ochrona zdrowia, działalność organizacji pozarządowych. Konferencjom towarzyszą również specjalnie wydawane raporty.

Festiwal Biegowy to jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce. Skierowany jest zarówno do rodzin, amatorów, jak i zawodowych biegaczy. Jego ideą jest połączenie aktywności fizycznej z rywalizacją sportową, popularyzacja biegania i zdrowego trybu życia. Wydarzenie pierwszy raz zostało zorganizowane w 2010 r. Wtedy na sześciu dystansach biegło około 800, zawodników. Kilka lat później to już kilkanaście biegów o zróżnicowanym stopniu trudności i ponad 9000 uczestników. Impreza odbywa się we wrześniu. Festiwalowa meta mieści się na krynickim deptaku. Festiwal Biegowy zdecydowanie różni się od większości imprez biegowych. Uczestnicy mają do wyboru pełną paletę dystansów. Ponieważ zjeżdżają się tu biegacze z różnych stron kraju, często wybierają kilka konkurencji, żeby w pełni wykorzystać trzy dni. Bywa, że są to połączenia bardzo barwne. Na zwycięzców poszczególnych klasyfikacji w kategorii kobiet i mężczyzn czekają bardzo atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe. Trzydniowemu Festiwalowi Biegowemu towarzyszą imprezy i wydarzenia rozrywkowe.

Na Sądecczyźnie – zwłaszcza latem – w każdym tygodniu rozbrzmiewają dźwięki muzyki zwiastujące dobrą zabawę. We wszystkich gminach organizowane są plenerowe występy i zabawy. Festyny często są częścią innych większych wydarzeń, jak choćby Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agropromocja w Nawojowej (odbywa się co rok na początku września), gdzie można nie tylko dobrze się bawić, ale i skosztować specjałów regionalnej kuchni.

Na przełomie sierpnia i września Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu zapełnia się gośćmi dzięki imprezie Kociołek Galicyjski. Ideą tego wydarzenia jest pokazanie tradycji kulinarnych Galicji oraz degustacja regionalnych potraw galicyjskich. W trakcie trwania „Kociołka” organizowane są pokazy sporządzania dawnych potraw galicyjskich z poszczególnych regionów tego historycznego obszaru. Zwiedzający mają możliwość posmakowania różnorodnych potraw kuchni: węgierskiej, cygańskiej, słowackiej, łemkowskiej oraz rodzimej kuchni polskiej. Impreza jest kontynuacją cyklu rozpoczętego w 2009 r., który cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających gromadząc pasjonatów historii i sztuki kulinarnej.

W lipcu ziemia sądecka gości młodych artystów z całego świata spotykających się tu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Jest to zarówno święto dla wykonawców, jak i publiczności. Festiwal bowiem nie zamyka się wyłącznie w sali koncertowej, ale wychodzi na ulice do odbiorców. Lista zespołów – uczestników dotychczasowych festiwali reprezentujących kilkadziesiąt krajów z całego świata – jest imponująca. Obok żywiołowości występujących na scenie dzieci, autentyczności ich artystycznego przekazu i widowiskowości spektakli, „Święto Dzieci Gór” ma w swym założeniu również budowanie mostów pomiędzy młodymi ludźmi z różnych kontynentów oraz pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Podczas festiwalowego tygodnia nawiązują się przyjaźnie i znajomości, które pamięta się często do końca życia. W 20. edycjach imprezy uczestniczyło ponad 9 tysięcy młodych artystów reprezentujących ponad 60 krajów świata, ze wszystkich - poza Australią - kontynentów globu.

Sądecką ofertę kulturalną uzupełnia sierpniowy uliczny Festiwal Karpaty Offer, od kilku lat ściągający w sierpniu do Nowego Sącza artystów przeróżnych dziedzin sztuki, których zwykle nie mamy szans zobaczyć na wielkich scenach, czy w telewizji. Takie zresztą jest założenie twórców festiwalu. Skoro Karpaty są miejscem położonym z daleka od utartych szlaków turystycznych, to właśnie tutaj szanse zaprezentowania swojej twórczości dostają twórcy, których spektakle, koncerty i akcje artystyczne ciągle wolne są od komercji i pozerskiego zadęcia.

Nowy Sącz od lat zaprasza również na Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. W Sądeckim Parku Etnograficznym folklor, tradycje, zwyczaje i codzienne zajęcia mieszkańców dawnej Sądecczyzny można poznać podczas cyklu imprez pod wspólnym tytułem U pradziadka na wsi.